Půjdete do toho se mnou? – Teď je ten správný čas!

Půjdete do toho se mnou? – Teď je ten správný čas!

S příchodem jara nemám v břiše jenom motýly, ale také spoustu vizí a nápadů. Některé věci uzrávaly přes zimu a nebo spaly i déle. Nevím, jak to máte Vy, ale já často v minulosti spoustu rozhodnutí odkládala, často si hledala výmluvy, proč to zrovna teď nejde. Nejlepší výmluvou je pro většinu z nás odpověď: „Na to teď nemám bohužel čas.“ Ruku na srdce: „Kdy bude ten „správný“ čas“?“ Každé „teď“ se brzy stává minulostí. Do kdy budeme čekat na to „správné teď“? Třeba to „správné teď“ nikdy nepřijde a my pak budeme v padesáti, šedesáti, sedmdesáti … litovat, že jsme to prostě nezkusili dříve.

20170226_224257

Ano, dnes jsem se rozhodla Vás trochu „vyprovokovat“ k akci a trochu jsem se rozepsala. Sestavila jsem si sama za sebe „vlastní desatero“, které možná někoho může inspirovat a zvednout k akci. Ale samozřejmě se „vyprovokovat“ nechá asi jen ten, kdo se sebou chce něco upřímně dělat. Takže, další řádky jsou už jen pro Ty, kteří „nesložili ruce do klína“ a nechtějí jen pasivně čekat a přihlížet. Čekat vlastně na co? Tady a teď je ten nejlepší čas začít dělat, to co jsem už dávno udělat chtěl/a. Jaro nás pomalu a jistě vybízí k akci. A nemusíme přece čekat až na 21.3. Takže se na ni pojďme připravit společně. „Keine Aufschieberitis mehr!“, jak by řekli Němci. Tedy už žádné „odsouvání“! 🙂

Když píšu tyto řádky pro Vás, píši si je vlastně hlavně sama pro sebe 🙂. Ale tajně doufám, že mohou inspirovat i někoho z Vás. Dlouhá léta jsem pracovala v „systému“. Tady jedete jako velmi dobře „namazaný stroj“. Ráno vás to „vcucne“ a odpoledne „vyplyvne“. Veškerou kreativitu odložíte zpravidla do systému a na vlastní tvoření Vám už moc další energie nezbývá. Ale je to samozřejmě o Vás. Kreativní můžete být i uvnitř systému. (A samozřejmě můžete i mnoha lidem pomoci.) Těch málo energicky „nabušených“ šťastlivců to několik let zvládá dobře obojí. Ale na to jsem myslím dojela i já, neboť vaše tělo není „robocop“ a spát by se někdy občas mělo:).

Seberte odvahu

A já jsem se rozhodla konečně mít se pořádně ráda. Udělat tento krok stojí ale hodně vnitřní odvahy a myslím, že ODVAHA je také téma tohoto roku pro mnohé z Vás. Nejen já, ale mnoho lidí začíná kolem sebe pozorovat vnější i vnitřní změny. Systémy se pomalu začínají „hroutit“ (nemusí to být hned doslova) ve smyslu, že metody a způsoby komunikace selhávají. Co fungovalo dříve, nefunguje mnohdy již nyní.

bojovník

Mohu mluvit z mé vlastní zkušenosti, že autorita učitele „stojí a padá“ dnes s jeho osobností“. Staré metody „vynucování“ si poslušnosti  prostě již nefungují. Možná někde jen velmi krátkodobě, ale neefektivně. Změna „systémů“ si žádá změnu přemýšlení každého jednotlivce! Neodevzdávejte svou vlastní zodpovědnost systému! Systém vás použije , ale velmi rychle nahradí v případě vaší nemohoucnosti nebo ochoty s ním spolupracovat.

Desatero pro šťastný život

Proto vnímám a cítím, že jsme každý z nás pozváni, abychom „převzali za své životy“ svoji vlastní iniciativu a nejen pasivně čekali, co ze systému „odpadne“. Takže začněme každý u sebe:

  • 1) Začněme se mít více rádi! Pro někoho snadné, pro jiné „oříšek“. Poslouchat své vlastní tělo mnoho nestojí, ale chce to „vědomý čas“. Začněte se hýbat! Choďte více pěšky a všímejte si třeba právě aktuálně prvních signálů jara. Usmějte se na sebe do zrcadla a pochvalte se za to, jak vám to sluší. Stačí začít malými krůčky, ale uvidíte ten velký efekt za půl roku! Mně třeba nyní pomáhají i meditace Terezy Kramerové: „Miluj své tělo“. Inspirací naleznete v dnešním mediálním světě bezesporu mnoho. Je třeba jen vybírat, co osloví právě vás.

images

  • 2) Postavte se svým „strachům“! Ano – to vyžaduje rozhodně dávku odvahy. Ale začněte to řešit už tady a teď. To, co si vyžaduje pracovně nejvíce času, dělejte nejprve. Jinak vám to stejně jako mně bude následně odebírat množství tvůrčí energie, kterou můžete „vrhnout“ jinam. Je to o stanovení si priorit a také o disciplíně. Ta je k pozitivní změně vlastního života rozhodně nutná.

Určitě vám pomůže dobrý přítel, který vás vyslechne a v rámci plánovaných změn vás podpoří. Vyhledejte si vám spřízněné profesní a zájmové skupiny, které vaše rozhodnutí změny životního stylu podpoří. Mně vedle velmi dobrých přátel pomáhají facebookové skupiny např. v rámci „Plážového podnikání“ Stáni Mrázkové. Rozhodně z vlastní zkušenosti mohu doporučit i kurzy Lucie Chay a nebo kurzy „Vědomého ženství“ Radky a Jany. Tento víkend jsme se právě věnovaly tématu  odvahy a strachu.

 images (1)

  • 3) Začněte dělat věci jinak – netradičně! Experimentujte a zkuste nové cesty. Zkoušejte, co vám profesně i lidsky pomáhá. Souvisí to i s předchozím bodem. Chcete-li oslovit větší množství lidí a inspirovat je, napište ten článek, natočte to video! Vyjděte ze své naučené „komfortní zóny“.

20170226_200446

V tom je mi velkou inspirací i můj malý syn Maty, který staví lego a stavebnice zcela podle své fantazie a ne podle předepsaného návodu. Inspirujte se od dětí! „Buďte jako děti!“ Biblická věta má v duchu naší doby zcela „nový rozměr“. Zapomněli jsme si často hrát. Bereme se moc vážně a pak jsme z toho až  nemocní!

Takže zkuste to jinak a „hravěji“! Nevadí, že se to třeba na poprvé hned nepovede.

Moje první videa nejsou také dokonalá, ale jdu prostě „s kůží na trh“ a věřím, že to i přes nedokonalosti může někomu přinést inspiraci. Třeba už tím, že si řeknete: „No toto zvládnu také! A mnohem lépe!“ 🙂
Reitendorf - klapka

  • 4) Naučte se něco úplně nového! Cestujte a poznávejte! Nejen, že si udržíte stále „svěží mozek“, ale otevřou se vám nové možnosti. Seznámíte se s novými zajímavými lidmi. Budete se mít zase na co těšit 🙂! Ať už je to kurz vaření, sportovní aktivita, něco, co jste chtěli vyzkoušet již dávno, ale netroufali jste si. Jděte do toho! Ale zjistěte na počátku, proč to chcete dělat? Jaký je váš motiv?

Já se učím takto od prosince španělštinu a vždy se na hodinu těším. Učím se ji z konkrétního důvodu, protože se chci v zemích, kam plánuji své cesty, domluvit.

Poznala jsem velmi zajímavé lidi a získala nové kontakty do mého „vysněného“ Peru a tipy na cestování nejen po Španělsku :). S velkým poděkováním paní docentce Markétě Křížové mohu navštěvovat nyní její skvělé přednášky na Filozofické fakultě o historii Jižní a Střední Ameriky. Mnohé ideální představy o Indiánech tímto zcela padají, ale získávám tímto velmi cenné informace pro mou cestu do těchto oblastí ve „správný čas“.

images (2)

  • 5) Dělejte co vás baví a úspěch se dostaví jako vedlejší bonus! Proč setrvávat v práci, která vám bere veškerou kreativitu a kde si vás dostatečně neváží? Chápu, že někdo ty složenky zaplatit musí, ale můžete pracovat jen „do výše svého platu“ a zbytek času využijte na oblast vaší vášně. Jaká je vaše vášeň?

Ještě nevíte, co je vaší vášní? Tak si začněte tyto otázky pokládat. Nepřišli jsme se sem jenom „bavit“ (to je také prima a k životu to patří :)).  Ale já věřím, že náš život má i „vyšší smysl“. „Proste, tlučte, ptejte se…!“ Věřím, že ty správné odpovědi uslyšíme dříve či později sami v sobě, pokud si to dovolíme.

20170226_181349

  • 6) Vybírejte si pečlivě své přátele! Do rodiny se rodíte, ale přátele si vybrat vědomě můžete. Na vašich přátelích záleží i váš profesní růst do jisté míry.

Jsou lidé, kteří budou jako zaměstnanci velmi šťastní a tak je to i v pořádku. Pokud ale patříte mezi ty, kterým to nevyhovuje, tak s tím konečně něco udělejte. Stěžovat si u piva a nebo se nechat demotivovat od těch, kteří sami „zadek nezvednou“ a nic aktivně vlastně změnit nechtějí, vám zrovna moc nepomůže. Ano je to tvrdé, ale přestaňte být „odpadkovými koši“ pro „pseudo-přátele! Takoví vám berou (a to doslova) vaši životní energii. Své přátele si pečlivě vybírejte a obklopte se pouze těmi, kteří vám budou opravdově naslouchat a podporovat vás!

received_1296059587092275

  • 7) Zvolte si své tempo a s nikým se nesrovnávejte! Každý z nás je jedinečný a každý potřebuje své tempo a metody, které mu pomáhají dobrat se toho „správného“ cíle. Srovnávejte se jen sami se sebou, protože tak můžete poznat o jaký kus, jste se sami posunuli. Mějte se rádi (bod. č. 1), pokud se vše neděje podle vašich představ a časových harmonogramů. K některým projektům musíme zkrátka „dorůst a dozrát“. Tady si ten „správný čas“ většinou neurčuji pouze já sám, ale jsou ve hře i „vyšší síly“ 😉 
  • 8) Buďte sami sebou a naučte se říkat „ne“, pokud to s vámi nesouzní! Delegujte věci méně důležité. Vždy mít uklizeno (pasáž hlavně pro ženy) nemusíte :). Některé věci mohou počkat!

stop-1207069_960_720

  • 9) Odpočívejte, když to tak cítíte! – Naslouchejte vědomě svému tělu. My ženy to máme navíc v hormonálních vlnách. Já sama se teď učím být cíleně sama a v tichu, neboť jsem celý život jako pořádný „workoholik“ jela na plné obrátky uprostřed společnosti, kdy jsem pak často padala únavou rovnou do postele :). Tak takto asi ne – alespoň ne dlouhodobě!

20160914_133333-1

  • 10) Radujte se z maličkostí každý den a buďte vděční!

Někdy stačí i malá procházka, abyste znovu „dobili své baterky“. Já chodím často objímat i stromy a děkuji za každý den. Především za čas, který mohu strávit aktivně se svou rodinou a s mými úžasnými přáteli.

20170226_172834 (1)

Takže ano plnit si své sny neznamená si to jen vizualizovat a meditovat, ale reálně něco pro to udělat. I když svůj „vision board“ („nástěnku snů“) si určitě udělejte! Budete mít tak své priority a cíle každý den před očima. Každý má tyto výzvy zcela individuální. Ale přijímejte s láskou i své slabosti a nedokonalosti a dejte si čas pro svůj postupný růst. „Vždyť i cesta může být cíl.“ Tak si ji pořádně užijte!

20170226_172003

gabi.nacarova@seznam.cz
Jsem expert na němčinu, která je mou vášní; se mnou budete němčinu a Německo milovat a komunikace se stane zábavou :-) Více informací naleznete zde >>
Komentáře