Co se Vám vybaví, když se řekne Německo? Počítají se spontánní maximálně tři rychlé asociace :). Udělejte si sami tento rychlý „sebetest“. Převažují pozitivní a nebo negativní výpovědi? Často totiž přejímáme podvědomě určité obrazy, výklady, které jsme o Německu slýchali jako děti, ve škole, v rodině, doma… Mnohokrát někteří z nás nevědomky zvnitřňujeme tyto stereotypy, aniž bychom je rozumově přezkoumali a nebo sami prožili.
Pokud jste měli v rámci vzdělávacího procesu navíc ještě to štěstí a setkali se pouze s klasickou výukovou metodou německého jazyka, prezentovanou Vám osobou nadmíru nesympatickou, neštěstí je hotovo. Tato vskutku vražedná kombinace pravděpodobně mnohé z Vás mohla, ne-li musela, přesunout na nepřátelskou část barikády, z poza které hledíte na Německo a němčinu.
A proto jsem se rozhodla psát tento blog jako člověk, který většinu svého života tak nějak proplouvá mezi oběma stranami tohoto mnohem delšího historického procesu vzájemného česko-německého střetávání a potkávání se současně.
Chtěla bych Vám na svých stránkách přinášet pohled zvnitřku dění a nahlédnout s Vámi společně pod pokličku vzdělávacího procesu jak na české, tak německé straně. Rozhodně tu ale nepůjde o objektivní historickou studii, ale spíše o životní styl, komunikaci a osobní zkušenost, která je vždy svým způsobem subjektivní.
Svůj blog tak do značné míry vnímám i jako komunikační kanál vzájemné výměny zkušeností a informací. Zajímá mě především Váš pohled a Vaše zkušenosti, které mohou tuto mozaiku česko-německých vztahů pomoci o krůček dále posunout. Budu vděčna za Vaše připomínky, neboť toto vnímám jako cestu vzájemného růstu k větší toleranci a porozumění našim sousedům.
– Na postřehy o Německu, Němcích a němčině z pohledu dětí, dospělých, nadšenců i zarputilých odpůrců (v rámci větší objektivity 🙂 )
– Boření mýtů a stereotypů 🙂
– Na „ochutnávku“ němčiny komunikativní metodou v běžných dennodenních situacích, neboť o tu nám zde půjde především!
– Rozhovory a videa se zajímavými osobnostmi (postřehy pamětníků i současníků 🙂 ) k tématům historickým i aktuálním
– V případě Vašeho zájmu nabízím i osobní konzultaci, skype či webinář k vybraným jazykovým „oříškům“ 🙂
– Pracovní listy
– Na závěr pár (ne)vyžádaných rad, jak si usnadnit, zefektivnit a akcelerovat učení němčiny na základě mých několikaletých postřehů z dennodenní pedagogické praxe
Mým jediným cílem je Vás namotivovat k výuce němčiny, zvednout ze židle (neodpustila jsem si učitelský žargon) a „vyprovokovat“ Vás k přemýšlení o Německu… Nebudu Vám ale zastírat skutečnost, že bez Vašeho vnitřního rozhodnutí a jistého úsilí to rozhodně nepůjde. „Ohne Fleiß kein Preis“ („Bez práce nejsou koláče“)!