„Das alles ist Deutschland“

Co vše Vám „nakukali“ o Německu :)?

Co se Vám vybaví, když se řekne Německo? Počítají se spontánní maximálně tři rychlé asociace :). Udělejte si sami tento rychlý „sebetest“. Převažují pozitivní a nebo negativní výpovědi? Často totiž přejímáme podvědomě určité obrazy, výklady, které jsme o Německu slýchali jako děti, ve škole, v rodině, doma… Mnohokrát někteří z nás nevědomky zvnitřňujeme tyto stereotypy, aniž bychom je rozumově přezkoumali a nebo sami prožili.

Deutsche Flagge

Kde stojíte nyní Vy?

Pokud jste měli v rámci vzdělávacího procesu navíc ještě to štěstí a setkali se pouze s klasickou výukovou metodou německého jazyka, prezentovanou Vám osobou nadmíru nesympatickou, neštěstí je hotovo. Tato vskutku vražedná kombinace pravděpodobně mnohé z Vás mohla, ne-li musela, přesunout na nepřátelskou část barikády, z poza které hledíte na Německo a němčinu.

Mauer

 

Proč píšu vlastně tento blog?

A proto jsem se rozhodla psát tento blog jako člověk, který většinu svého života tak nějak proplouvá mezi oběma stranami tohoto mnohem delšího historického procesu vzájemného česko-německého střetávání a potkávání se současně.

Chtěla bych Vám na svých stránkách přinášet pohled zvnitřku dění a nahlédnout s Vámi společně pod pokličku vzdělávacího procesu jak na české, tak německé straně. Rozhodně tu ale nepůjde o objektivní historickou studii, ale spíše o životní styl, komunikaci a osobní zkušenost, která je vždy svým způsobem subjektivní.

Svůj blog tak do značné míry vnímám i jako komunikační kanál vzájemné výměny zkušeností a informací. Zajímá mě především Váš pohled a Vaše zkušenosti, které mohou tuto mozaiku česko-německých vztahů pomoci o krůček dále posunout. Budu vděčna za Vaše připomínky, neboť toto vnímám jako cestu vzájemného růstu k větší toleranci a porozumění našim sousedům.

 

Flaggečeská vlajka

Na co se tedy rámcově můžete v mém blogu těšit?

– Na postřehy o Německu, Němcích a němčině z pohledu dětí, dospělých, nadšenců i zarputilých odpůrců (v rámci větší objektivity 🙂 )

–       Boření mýtů a stereotypů 🙂

–       Na „ochutnávku“ němčiny komunikativní metodou v běžných dennodenních situacích, neboť o tu nám zde půjde především!

–       Rozhovory a videa se zajímavými osobnostmi (postřehy pamětníků i současníků 🙂 ) k tématům historickým i aktuálním

–       V případě Vašeho zájmu nabízím i osobní konzultaci, skype či webinář k vybraným jazykovým „oříškům“ 🙂

–       Pracovní listy

–       Na závěr pár (ne)vyžádaných rad, jak si usnadnit, zefektivnit a akcelerovat učení němčiny na základě mých několikaletých postřehů z dennodenní pedagogické praxe

Mým jediným cílem je Vás namotivovat k výuce němčiny, zvednout ze židle (neodpustila jsem si učitelský žargon) a „vyprovokovat“ Vás k přemýšlení o Německu… Nebudu Vám ale zastírat skutečnost, že bez Vašeho vnitřního rozhodnutí a jistého úsilí to rozhodně nepůjde. „Ohne Fleiß kein Preis“ („Bez práce nejsou koláče“)!

 

Bez práce-koláče

gabi.nacarova@seznam.cz
Jsem expert na němčinu, která je mou vášní; se mnou budete němčinu a Německo milovat a komunikace se stane zábavou :-) Více informací naleznete zde >>
Komentáře